Porfyrická ataka - 1. část

7. února 2018 v 15:01 | Kristýna |  Život s porfyrií
Dnes bych Vám ráda napsala něco o tom, co si představit pod pojmem porfyrická ataka, jak se projevuje, jak jí zastavit a jaké jsou její následky.

Porfyrie se vyznačuje střídáním dvou stádií- stádia klidu a stádia akutní ataky. Pokud je tělo ve stádiu klidu (v remisi), porfyriny se do těla vylučují v malém množství nebo téměř vůbec a většinou na první pohled nejde poznat, že by člověk nemocí trpěl.

Pokud se tělo dostane do stavu akutní ataky, je to průser. Průběh porfyrické ataky je velmi individuální věc, nejde dopředu určit, kdy člověka popadne, jak dlouho bude trvat a jaké bude mít následky.Z vlastních zkušeností můžu říct, že poznávacím znamením porfyrické ataky je bolest břicha. Bolest která se stupňuje a je tak neurčitá, že nikdy nedokážu říct, ve kterém místě mě břicho bolí. Krátce po tom, co začne bolet břicho, se přidávají další příznaky. Bolest zad, bolest končetin a nakonec bolest celého těla. Vyčerpání, šílená únava, neschopnost se soustředit. Dalším poznávacím znakem je zvýšený tlak a zvýšená tepová frekvence. Náhlá změna chování, panické záchvaty, úskost, zhoršení psychického stavu. Doslova zastavení zažívacího systému. Halucinace. Nechuť, zvracení, zácpa, neschopnost do sebe nasoukat sousto jídla nebo trochu vody. Zastření zraku. Brnění končetin, křeče, neschopnost ovládat prsty. Všechny tyto příznaky jsem mohla poznat na vlastní kůži a pokaždé, když si tím projdu, modlím se, aby se to už nikdy neopakovalo.

V nejhorším případě má ataka za následek také částečné nebo úplné ochrnutí, zástavu dechu a smrt.

Organizace Orphan Europe investovala do videa, které slouží nejen pro lékaře, ale i pro veřejnost a znázorňuje hlavní kritéria, podle kterých lze určit, že pacient opravdu může touto nebezpečnou nemocí trpět. Doporučuji shlédout ^^.


Chystám spoustu nových zajimavých článků o porfyrii, nápadů mám na rozdávání. A taky se chystá něco o kosmetice ^^.

Kristýna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jezinky Jezinky | 28. února 2018 v 22:23 | Reagovat

Poprvé jsem zmínku o porfyrii viděla v seriálu (vím,nic extra,ale aspoň něco) - Grey´s anatomy - 06x15 - The time warp. Češi ten díl nazvali Poslední přednáška...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama