Proč zrovna upíří nemoc?

2. února 2018 v 10:27 | Kristýna |  Život s porfyrií
Nebojte, nebudu Vás tady zahlcovat lékařskými pojmy. Ale ráda bych pro začátek objasnila svou diagnózu a maličko jí vysvětlila. Nebojte, je to zajimavé :D.

Akutní intermitentní porfyrie. Nic Vám to neříká? Nevadí, já o ní slyšela poprvé ve chvíli, kdy mi doktor přišel oznámit, že ji mám.


Akutní intermitentní porfyrie (AIP) je metabolické onemocnění jater, přesněji řečeno onemocnění tvorby červených krvinek v játrech. DNA mých jaterních buněk obsahuje mutaci, která způsobuje, že při vzniku červených krvinek vzniká odpadní produkt, který je pro tělo toxický. Tyto toxické látky se nazývají porfyriny.

Porfyriny se v těle hromadí, tělo je neumí odbourat, zpracovat ani vyloučit. Bohužel, jelikož jsou to toxiny, způsobují v těle závažné změny, které jsou často nevratné. V podstatě přítomnost porfyrinů v těle ovlivňuje jak fyzický, tak psychický stav člověka.

Porfyrie je nevyléčitelná. Porfyriny se do těla uvolňují neustále, ale co má mnohem horší následky, jsou porfyrické ataky, při kterých je množství uvolněných porfyrinů mnohonásobně větší a to během krátkého časového úseku, což má za následek strašné bolesti celého těla, záchvatové stavy, třes končetin, brnění končetin, částečné ochrnutí, panické záchvaty, halucinace, oslabení dýchacích svalů a v nejhorších případech i smrt.

A proč se porfyrie označuje jako upíří nemoc?

Porfyriny v těle způsobují také změny, které jsou na první pohled viditelné, především, pokud tělo zrovna prodělává ataku. Je to bledost kůže, hnědé kruhy pod očima, krvavé oči, ústup dásní. Myslím, že teď už je jasné, proč se porfyrie označuje za nemoc upírů. Jen pro zajímavost - nejznámnější upír Dracula, neboli Vlad III. Tepeš z Transylvánie, údajně trpěl právě porfyrií a proto měl nutkání pít krev. V době, ve které žil, samořejmě netušili, že jde o metabolickou nemoc. Legendy z Draculy udělaly senzaci ale až nedávno se přišlo na to, že krutosti, kterých se dopouštěl, nedělal jen pro zábavu, ale měl nutkání získat pro své tělo "dobrou" krev.".


Jak jsem už naznačila, porfyrie je nemoc, která postihuje celé tělo. Každý orgán. Každou buňku. Porfyriny tráví tělo zevnitř, rozežírají ho. Takže onemocnění jater po krátké době nebyl zdaleka jediný zdravotní problém.
Porfyrie mi způsobila:
  • Chronickou nefropatii (selhávání ledvin)
  • Chudokrevnost
  • Zvýšenou funkci štítné žlázy
  • Dlouhodobou hypovitaminózu vit. D, která vede k řídnutí kostí
Doufám, že jsem Vás pro začátek moc nevyděsila, ale bylo potřeba to napsat na rovinu. Příští článek trochu odlehčím ;).

Kristýna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenn Lenn | Web | 4. února 2018 v 11:15 | Reagovat

Tak o téhle nemoci jsem nikdy neslyšela, ale zní to celkem děsivě. Je super, že se o tom chystáš psát, rozšiřovat lidem obzory je důležité a vypsat se ze svých trápení je jedna z nejlepších věcí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama