Listopad 2018

Jak minimalizovat odpad?| Výrobky na jedno použití

16. listopadu 2018 v 18:06 | Kristýna |  Myšlení Zero-waste a Minimalismus
Kelímek na kávu, plastové míchátko, mikroténový sáček na pečivo, vatová tyčinka, plastové brčko, dámské hygienické pomůcky, papír na pečení, jednorázová holítka, potravinová fólie, balící papír, plastový příbor, papírový kapesník... a tak pořád dále.

Jednorázové výrobky jsou ten největší nesmysl, který jsme my, lidi, mohli vymyslet. To platí obecně o všech jednorázových výrobcích, ale především o těch vyrobených z plastu. Ano, spotřebiteli to opravdu může ušetřit čas, protože výrobek použije na pár vteřin a pak ho jednoduše vyhodí. O nic víc se nestará, protože plastový příbor ani brčko se nemyje, papírový kapesník ani sáček na pečivo se nepere.. na rozdíl od jejich, k příodě šetrnější, variantě.

Téměř nikdo se ale nezamyslí nad tím, jaký proces proběhl před tím, než se do obchodu dostala role mikroténových sáčků. Používáme desítky složitých technologií, výrobních linek a přepravních zařízení, abychom mohli použít plastové míchátko do kávy, které použijeme na 15 vteřin, než se z něj stane odpad.

Vždy je potřeba se na výdobek dívat z hlediska celého životního cyklu. A co to přesně znamená? Musíme se dívat na to, co předcházelo vzniku výrobku, z jakých surovin je vyrobený, jak se tyto suroviny získávají. Dále se také musíme dívat na ekologickou zátěž, která vznikla například při přepravě surovin na místo výroby nebo při přepravě hotového výrobku na místo spotřeby. A nakonec je také nutné sledovat to, co se s výrobkem děje v momentě, kdy se stane odpadem. Celý cyklus končí zánikem výrobku, což může být v lepším případě recyklace materiálu, v tom horším skoční ve spalovně, na skládce nebo odhozený v přírodě, kde se může rozkládat například 100 let za uvolňování škodlivých látek, které mají negativní vliv na životní prostředí.


Co všechno tedy předchází každému plastovému míchátku do kávy? Někdo by si řekl, že vše začíná u ropy, ale nenechte se zmást. K těžbě ropy jsou potřeba složitá těžební zařízení, která nevznikla lusknutím prstu. Ocel, ze které jsou vyrobeny těžební plošiny a věže se získává metalurgickými postupy ze surového železa, které se muselo získat chemickými postupy z železné rudy, která musela být nejprve vytěžena v hutnickém procesu. Z oceli se ve slévárenství vyrábějí díly, které musí být přepraveny na místo stavby plošiny a ropného vrtu. Když je zařízení pro těžbu ropy postaveno a ropa se těží, je potřeba ji ukládat do barelů a odvážet, nebo přepravovat pomocí ropovodu. Fyzikálně-chemickými postupy teprve v tomto kroku vzniká plast, jehož vlastnosti se následně upravují podle toho, jaké využití bude mít. Poté následuje tvarování plastů, lisování, válcování, vstřikování... A máme hotový výrobek, který je potřeba přepravit do skladu (většinou přes několik států). Odtud už putuje jen do obchodu a přímo ke spotřebiteli.

Potom příjde člověk, zamíchá si kávu plastovou tyčinkou a odhodí ji do koše.

A dál už to znáte.. následuje jedna z možností: recyklace, spalovna, skládka nebo příroda.

Zamyslete se nad tím :)

Příští článek bude o tom, čím a jak nahradit jednorázové výrobky, které jsem zmínila na začátku článku.


5 Zero-waste tipů, díky kterým ušetříte

13. listopadu 2018 v 10:24 | Kristýna |  Myšlení Zero-waste a Minimalismus
1. Taška na nákup - doporučuji pořídit si látkovou skládací tašku (nejlépe rovnou dvě, pro případ velkých nákupů), které budete mít vždy ve svém batohu nebo kabelce. Můj tip je třeba TATO taška z Ikey, která stojí pár kaček. Už minimálně 2 roky jsem si na nákupu nemusela u pokladny kupovat plastovou "igelitku" za 5kč, protože mám svoji látkovou. Samozřejmě z hlediska materiálů je nejvíc ekologická taška z bavlny nebo lnu, protože se jedná o 100% přírodní materiály. Ale hlavní je, že každá znovupoužitelná taška je lepší, než 100 tašek jednorázových...

2. Lahev na vodu - doporučila bych skleněnou, ze které voda chutná prostě nejlépe. Já mám svoji skleněnou lahev z Butlers ze slev asi za 150 Kč a jsem velmi spokojená, skvěle těsní, je z bytelného skla, není těžká a navíc má neoprenové pouzdro, díky kterému udrží déle teplotu nápoje. Nad tímto bodem by se měli zamyslet hlavně ti, kteří si denně cestou do práce nebo do školy kupují balenou vodu. Každý den nová lahev, každý den plastový odpad, který vzniká zbytečně a dost se prodraží. Znovupoužitelné lahve se dnes dají sehnat jak ve sportovním provedení, tak v decentním, elegantním designu.

3. Kelímek na kávu - poslední půlrok se začíná rozmáhat trend, kterému opravdu fandím. Kavárny a pojizdné stánky s kávou začaly na kafaře dělat postupný nátlak, aby je donutili se zamyslet nad tím, co to znamená vzít si kávu s sebou. Myslím, že snad každý už ví, že takový kelímek je v podstatě nerecyklovatelný, protože se skládá z papírové a plastové složky zároveň. Oddělit tyto složky jednu od druhé, aby každá mohla být zrecyklována, je natolik nákladné, že se to žádné firmě nevyplatí, a proto to žádná nedělá. Všechny tyto kelímky na nápoje s sebou tak končí na skládce. Můžete se tedy setkat se dvěmi různími přístupy prodejců kávy. Někteří za každou kávu s sebou, kterou zakoupíte do vlastního kelímku, dávají razítka na kartičku a odměnou za to, je například každá šestá káva do vlastního kelímku zdarma. Což znamená, že ušetříte! Druhý tábor zavedl úplně opačnou taktiku - každý jednorázový kelímek, do kterého kávu prodají, je zpoplatněn. Takže si kávu s sebou do vlastního kelímku můžete vychutnat o 3Kč levněji, než váš kolega, který vlastní kelímek nemá. Kelímky na kávu už vyrábí mnoho firem, já mám osvědčený Keep Cup.
Novinka je tuto zimu zavedena u společnosti Leo Express - dávají slevu 5Kč na každou kávu do vlastního kelímku.

4. Odličovací tamponky z bavlny - pokud se každý večer odličujete pomocí malých kulatých odličovacích polštářků, mám pro Vás tip. Sadu takovýchto tampónků můžete zakoupit nebo si ji vyrobit a už nikdy za ně nebudete muset utrácet. Tampoónky, o kterých mluvím, jsou látkové, dají se prát a v případě potřeby i vyvařit, vyžehlit a hlavně jsou díky tomu opakovaně použitelné. Pokud jste zruční, postačí vám jeden večer u televize, bavlněné triko, které už nebudete nosit a jehla a nit (případně šící stroj). Pokud jste méně zruční, můžete podpořit šikovné české prodejce a zakoupit si sadu tampónků například na Fler.cz :)

5. Tuhé šampony (šampuky) - tyto bezobalové výrobky mají hned několik výhod - nemají plastový obal, jsou skladné na cestování a nevylejou se Vám do kufrtu, jsou vyrobené z přírodních složek a hlavně díky nim ušetříte! Jeden takový šampuk mi vydrží zhruba 4 měsíce, což je o dost déle, než lahev šamponu. Nejprofláknutější jsou šampuky od Lush, ale vlastní tuhé šampony už má i značka Alverde, která je dostupná v každé drogerii DM a nebo se doporučuji podívat po ručně vyráběné kosmetice u malých prodejců.