Jak minimalizovat odpad?| Výrobky na jedno použití

16. listopadu 2018 v 18:06 | Kristýna |  Myšlení Zero-waste a Minimalismus
Kelímek na kávu, plastové míchátko, mikroténový sáček na pečivo, vatová tyčinka, plastové brčko, dámské hygienické pomůcky, papír na pečení, jednorázová holítka, potravinová fólie, balící papír, plastový příbor, papírový kapesník... a tak pořád dále.

Jednorázové výrobky jsou ten největší nesmysl, který jsme my, lidi, mohli vymyslet. To platí obecně o všech jednorázových výrobcích, ale především o těch vyrobených z plastu. Ano, spotřebiteli to opravdu může ušetřit čas, protože výrobek použije na pár vteřin a pak ho jednoduše vyhodí. O nic víc se nestará, protože plastový příbor ani brčko se nemyje, papírový kapesník ani sáček na pečivo se nepere.. na rozdíl od jejich, k příodě šetrnější, variantě.

Téměř nikdo se ale nezamyslí nad tím, jaký proces proběhl před tím, než se do obchodu dostala role mikroténových sáčků. Používáme desítky složitých technologií, výrobních linek a přepravních zařízení, abychom mohli použít plastové míchátko do kávy, které použijeme na 15 vteřin, než se z něj stane odpad.

Vždy je potřeba se na výdobek dívat z hlediska celého životního cyklu. A co to přesně znamená? Musíme se dívat na to, co předcházelo vzniku výrobku, z jakých surovin je vyrobený, jak se tyto suroviny získávají. Dále se také musíme dívat na ekologickou zátěž, která vznikla například při přepravě surovin na místo výroby nebo při přepravě hotového výrobku na místo spotřeby. A nakonec je také nutné sledovat to, co se s výrobkem děje v momentě, kdy se stane odpadem. Celý cyklus končí zánikem výrobku, což může být v lepším případě recyklace materiálu, v tom horším skoční ve spalovně, na skládce nebo odhozený v přírodě, kde se může rozkládat například 100 let za uvolňování škodlivých látek, které mají negativní vliv na životní prostředí.


Co všechno tedy předchází každému plastovému míchátku do kávy? Někdo by si řekl, že vše začíná u ropy, ale nenechte se zmást. K těžbě ropy jsou potřeba složitá těžební zařízení, která nevznikla lusknutím prstu. Ocel, ze které jsou vyrobeny těžební plošiny a věže se získává metalurgickými postupy ze surového železa, které se muselo získat chemickými postupy z železné rudy, která musela být nejprve vytěžena v hutnickém procesu. Z oceli se ve slévárenství vyrábějí díly, které musí být přepraveny na místo stavby plošiny a ropného vrtu. Když je zařízení pro těžbu ropy postaveno a ropa se těží, je potřeba ji ukládat do barelů a odvážet, nebo přepravovat pomocí ropovodu. Fyzikálně-chemickými postupy teprve v tomto kroku vzniká plast, jehož vlastnosti se následně upravují podle toho, jaké využití bude mít. Poté následuje tvarování plastů, lisování, válcování, vstřikování... A máme hotový výrobek, který je potřeba přepravit do skladu (většinou přes několik států). Odtud už putuje jen do obchodu a přímo ke spotřebiteli.

Potom příjde člověk, zamíchá si kávu plastovou tyčinkou a odhodí ji do koše.

A dál už to znáte.. následuje jedna z možností: recyklace, spalovna, skládka nebo příroda.

Zamyslete se nad tím :)

Příští článek bude o tom, čím a jak nahradit jednorázové výrobky, které jsem zmínila na začátku článku.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 silluety silluety | Web | 18. listopadu 2018 v 11:00 | Reagovat

Strašně moc bych si přála vést "zero waste life", prostě bez tady těchto jednorázových plastových věciček, ale je to fakt těžký.. jdeš si koupit pečivo - papírový sáček, necítíš se ve svý kůži, tak si dáš kafe z automatu a nebo když nestíháš, tak taky do kelímku.. ale plasty sou fakt svinstvo! Snažím se, ale cesta je to dlouhá a náročná (navíc i ten zvyk, žejo), snad se mi to co nejdřív podaří, protože naše planeta už tolik času nemá :/ alespoň čím se můžu pochlubit, tak je skleněná láhev na vodu a pití obecně :)) za tu sem na sebe pyšná :D
moc pěkný článek a blog :) budu jej navštěvovat častěji :) třeba se i "starých návyků" rychleji zbavím :D :)

2 mamcinkoutek mamcinkoutek | E-mail | Web | 18. listopadu 2018 v 22:51 | Reagovat

Já se snažím některé jednorázové věci používat vícekrát (sáčky, tašky, petky) a abych pravdu řekla docela se těším na ten další článek - jak nahradit jednorázové věci

3 Anička Anička | Web | 26. listopadu 2018 v 15:20 | Reagovat

Bohužel to není jen Evropou, která je mimochodem v zero waste životě na předních příčkách žebříčku, ale těmi státy, kde zpracování odpadu nebo vůbec styl zero waste neznají. Já sama se každopádně snažím zero waste život žít tak, jak umím :)

https://thewaybya.webriter.cz/

4 petralibrary petralibrary | Web | 26. listopadu 2018 v 17:20 | Reagovat

tohle je strašně zdlouhavý a diskutabilní téma, jež se dá probírat dlouho a probíhá zde výměna názorů. neustále se tu plno lidí snaží změnit to, a měnit, aby plast zanikl. neříkám, že to není svinstvo. jenže to už by se muselo dělat od začátku, tohle už nelze podle mě zastavit. za ty spalovny, má někdo peníze a kdyby se to zrušilo, bylo by to v prdeli a to přece vláda nemůže dovolit. je to hodně komplikované. je však ale plno věcí, jež jsou z plastu a dají se použít vážně mockrát. jsou užitečné. ale příbory, to bych rovnou zakázala. často si i říkám, že ty pleny a dámské hygienické potřeby jsou taky velký problém. naštěstí jsou už i náhrady, jež prostředí nepoškozují. já například zvažuji přejít na kalíšek místo tamponů, myslím že je to dobrá věc. člověk si připlatí, ale pouze jednou.

5 DegenWoW DegenWoW | Web | 2. prosince 2018 v 13:38 | Reagovat

Mě je minimalismus urč. způsobem dost blízký.

Nesnažím se to hnát do extrémů, ale urč. způsobem tak funguju.

6 ClementPek ClementPek | E-mail | Web | Včera v 22:38 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama